Tüketiciler için pidosan

4. Derece Güvenlikli Çift Açılım Sistemi

İstatistiklere bakıldığında her yıl yüz binlerce hırsızlık vakasının kayda geçtiği ve neredeyse her 2-3 dakikada bir evin soyulduğu görülmektedir. 

EN 1627 - 1630 standardı hırsızlık dayanım sınıf testlerinde kullanılan el aletlerini ve uygulama metotlarını tanımlamaktadır. İlgili standartta “Yapılan testler göstermiştir ki, donanım minimum 4 noktada özel mantar pimler ve karşılıklarıyla teçhiz edilmiş olması halinde pencere veya kapının hırsızlık dayanımı testlerini (RC1/RC2/.) geçmesi mümkün olabilmektedir” sonuç maddesi dikkate alınmış ve minimum 4° Güvenlik sınıfına sahip Çift Açılım aksesuarların kullanılmasına karar verilmiştir. 

 

EN 1627 - 1630 Standart

Sınıflar, pencere ve kapıların hırsızlığa dayanım kapasitesini tanımlamaktadır. RC 1 / RC 2 / . / RC 6 şeklinde gösterilmektedir. (Eski gösterim WK  /WK 2/.. Şeklindeydi). Sınıfın yükselmesi, hırsızın daha uzun süre uğraşması ve daha profesyonel aletler-takımlar kullanması gerektiğini açıklamaktadır. EN 1627 - 1630 standartları, hırsızlık dayanım sınıf testlerinde kullanılan el aletlerini ve uygulama metotlarını tanımlamaktadır. 

Dayanım Sınıfı 1 Fırsatçı hırsız, vücut gücünü kullanarak kapı/pencereyi açmaya çalışır.
2 Fırsatçı hırsız, vücut gücüne ilave olarak basit bir tornavida da kullanır.
3 Hırsız, ikinci bir tornavida / levye kolu da kullanır.
4 Deneyimli hırsız, ilave olarak kesme ve darbeli aletler de kullanır (balta/çekiç/.. /akülü matkap).
5 Deneyimli hırsız, elektrik tahrikli aletler kullanır. (matkap/testere/avuç taşlama disk 125 mm).
6 Deneyimli hırsız, güçlü elektrikli aletler kullanır. (... /avuç taşlama-disk 250 mm).